top of page
lastik-tozu.gif

 

Lastik Tozu

Ömrünü tamamlamış lastikler, üretim miktarlarına bağlı olarak kapladıkları geniş hacim ve doğada yok olmaya karşı yüksek dirençleri nedeniyle günümüzde en ciddi ve en sorunlu atık kaynakları arasındadır.

Lastik tozu,  İnce toz, Toz kauçuk, Kauçuk tozu

Ömrünü tamamlamış lastikleri atık sorunu yapan aynı özellikler onları en çok istifade edilen atık malzemeler de kılmıştır. Geri dönüştürülmüş lastik cipsleri ısı santralleri ve çimento fırınlarında kullanılan bir yakıt olan TDF (ATY – atıktan türetilmiş yakıt) olarak veya binicilik sporunda kullanılabilir (örneğin at ahırlarında kullanılan kum veya talaş ile karıştırılmış kauçuk, ahırda veya zeminde döşenmiş olarak). Kauçuk granüllerin yeniden kullanım alanları spor sahaları, suni çim sahalar, zemin kaplama hammaddesi veya kalıplanmış karo ürünler olabilir. Kauçuk toz lastik kaplamalı asfaltta yeniden kullanılabilir. Geri dönüştürülmüş çelik geri dönüştürülmemiş çelik gibi eritilebilir ve yeniden kullanılabilir. Yine lastik geri dönüşümünden elde edilen tekstil malzemesi çok etkili bir yanma değerine sahiptir ve etkin yanma değerini arttırmak için ATY malzemesine eklenebilir.

Kahya Kauçuk her tür lastiğin işlenebileceği geri dönüşüm çözümleri sunar: iş makinası ve madencilik lastikleri, süper tekler, OTR, vs. dahil olmak üzere tüm otomobil ve kamyon lastikleri. Sistemlerin kapasitesi 1.500 ila 8.000 kg / üretim saati aralığında olabilir. Sistem "çok boyutlu ürün" elde edilmesine uygundur ki bu da kauçuk granül ebadının sadece elek kombinasyonları ile kolayca değiştirilebileceği anlamına gelir. Piyasa talepleri fazlasıyla değişken olabildiğinden ötürü ömrünü tamamlamış lastikten granül üretiminde esneklik çok ciddi önem teşkil eder.

Lastik geri dönüşümünde Kahya Kauçuk'un sunduğu sistem çözümleri tüm dünyaca yüksek ürün kalitesi ve üretim esnekliği ile düşük işletme ve üretim maliyetleri özellikleriyle tanınır.

bottom of page